ansaar
09 دی 1401 - 10:48

کاج های تزیینی کریسمس از ۳۰۰ هزار تا ۶ میلیون تومان

کاج یکی از نمادهای سال نو میلادی بوده که در بازار ایران، نوع مصنوعی آن از ۳۰۰ هزار تا ۶ میلیون تومان قیمت گذاری شده و کاج طبیعی نیز بین ۳۵ هزار تا ۱۰ میلیون تومان قابل خرید است.

به گزارش خبرنگار مهر، آئین‌های ملی و مذهبی جز فرهنگ یک کشور بوده که هم افزایی جمعی را رقم می‌زند. در ایران جشن‌های و آئین نامه‌های متعددی مربوط به قومیت‌های مختلف مذهبی در کنار مراسم ملی مانند شب یلدا، عید نوروز و… وجود دارد که از آن جمله می‌توان به سال نو میلادی و عید پاک اشاره کرد.

عید پاک مهم‌ترین روز تعطیل در سال میلادی به شمار می‌رود. مسیحیان بر این باورند که در این روز، حضرت عیسی علیه السلام پس از اینکه به صلیب کشیده شد دوباره زنده شده است. مسیحیان به همین مناسبت، جشنی برپا کرده و به شادی می‌پردازند. عید کریسمس در تاریخ خورشیدی مصادف با ۴ دی است. در ادامه پس از یک هفته (۱۰ دی) سال نو میلادی آغاز می‌شود.

هر جشنی آداب خود را دارد. مسیحیان در این اعیاد با خرید کاج‌های مصنوعی یا حتی طبیعی در اندازه کوچک و تزئین آنها و همچنین با نمادسازی از بابانوئل به جشن و شادی می‌پردازند.

اسطوره سازی از یک شخصیت، خاص عید کریسمس و سال نو میلادی نبود و ایرانیان نیز عمو نوروز را دارند که از گذشته‌ای دور نویدبخش آمدن بهار بوده است. آئین باستانی در ابتدای بهار که به عنوان عید «نو روز» معروف بوده و هر ساله جشن گرفته می‌شود.

اگر عمو نوروز ایرانیان صورت خود را سیاه می‌کند و لباسی قرمز به تن کرده و فرارسیدن رویش گل و گیاه را اعلام و سال جدید را خبر می‌دهد، بابانوئل پیرمردی چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز بوده که معمولاً با یک کیسه پر از هدایای مختلف برای کودکان، این عید زمستانی را به خانواده مسیحیان شادباش می‌گوید.

کاج یکی از نمادهای این عید زمستانی است. در ادامه قیمت انواع کاج مصنوعی در بازار این روزهای ایران می‌آید (قیمت‌ها به هزار تومان است).

قیمت انواع کاج تزئینی

محصول قیمت
ست آدم برفی و درخت کریسمس ۳۲۰
درخت کریسمس ۹۰ سانتی متری نوک برفی ۴۵۰
کاج تمام برفی ۶۰ سانتی متری ۷۹۹
درخت کریسمس ۱۲۰ سانتی متری تایلندی سبز ۹۵۰
درخت کریسمس ۱۵۰ سانتی متری سوزنی نوک برفی ۱.۴۵۰
درخت کریسمس ترکیبی برفی ۱.۶۵۰
کاج ۲۱۰ سانتی متری نوک برفی ۲.۴۰۰
درخت کریسمس ۱۸۰ سانتی متری سوزنی استرالیایی ۲.۸۰۰
درخت کریسمس ۲۱۰ سانتی متری سوزنی تایلندی، پر تراکم و برفی ۳.۵۰۰
درخت کریسمس ۲۴۰ سانتی متری تایلندی، پر تراکم ۴.۲۰۰
درخت کریسمس تایلندی ۲۱۰ سانتی متری برفی ۵.۹۰۰

قیمت کاج طبیعی متفاوت از نرخ مصنوعی آن بوده و بر اساس نرخ گذاری که تولیدکنندگان و عرضه کنندگان آن دارند بین ۳۵ هزار تومان (۲۵ تا ۳۰ سانتی متری) تا ۱۰ میلیون تومان (۴.۵ سانتی متری) متغیر است. البته به این مبلغ باید کرایه حمل بار را نیز افزود که حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 943380