ansaar
29 اسفند 1401 - 16:52

تدارک ویژه حرم امام رضا (ع) برای استقبال از بهار/ توزیع روزانه 190 هزار چای و 20 هزار غذای متبرک+عکس

حرم امام رضا (ع) در آستانه سال نو برنامه‌های ویژه‌ای برای میزبانی از زائران و مجاوران آن حضرت تدارک دیده است.

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس حرم نورانی امام رضا (ع) در آستانه سال نو، تمام قد، مهیای میزبانی است. در همین راستا قرار است پربارتر از گذشته، میزبانی باشکوهی از زائر و مجاور انجام شود و درست به همین دلیل، در شب تحویل سال، ۱۰ هزار خادم رضوی دست بر سینه، مهیای میزبانی شب تحویل سال شده‌اند.

استقبال حرم امام رضا (ع) از بهار با ۱۵۳ هزار بوته گل

به اینها اضافه کنید ۴۰ هزار خادمیاری که در بارگاه منور رضوی مهیای همراهی هستند تا این قبله‌گاه عشاق بیشتر به آداب میزبانی مزین شود. از پرتو همین حضور و سرور، قرار است برای نوروز امسال حرم مطهر رضوی با ۱۵۳ هزار بوته و شاخه گل مزین و مطهر شود تا جلوه‌های حضور به زیبایی حضور گل ها، زیباتر شود. حرم، میزبان المان‌های نوروزی میزبانی آدابی دارد و میهمان هر چه عزیزتر باشد، اسباب میزبانی باید مهیاتر شود. برای همین قرار است ۲۰ تا ۲۴ المان نوروزی به صحن‌های آزادی، انقلاب، جمهوری و گوهرشاد اضافه شود، ضمن اینکه حرم مطهر نیز با استفاده از ۲۸ هزار متر ریسه جدید قرار است پرنورتر شود.

طنین رایحه معطر در حرم با ۴۰۰ لیتر عطر/ ۲۳۰ هزار متر فرش‌آرایی حرم

کتیبه‌های ویژه سال نو نیز در بالای ایوان‌های صحن‌های مرکزی حرم نصب می‌شود. بارگاهی معطر به عطر گلاب ناب یکی دیگر از لوازم خوش آمدگویی امسال، عطرافشانی حرم مطهر رضوی با ۴۰۰ لیتر عطر مرغوب است. از آنجا که قرار است همه جانبه مهیای قدوم میهمانان باشیم، فرش‌آرایی بارگاه ملکوتی رضوی نیز در ایام تحویل سال با بیش از ۲۳۰ هزار مترمربع صورت می‌گیرد، به گونه‌ای که ۸۰ درصد صحن‌های حرم مفروش می‌شود و رواق‌های بارگاه رضوی نیز با ۶۱ هزار مترمربع فرش دستباف مفروش خواهد شد.

توزیع روزانه ۱۹۰ هزار چای و ۲۰ هزار غذای متبرک

همچنین قرار است در کنار توزیع روزانه ۱۹۰ هزار چای متبرک، اقلام متبرکی همچون کیک، نمک، نبات و ... در شب و روز تحویل سال در مبادی ورودی و چایخانه‌ها، میان زائران توزیع شود. به اینها اضافه کنید پذیرایی روزانه از ۲۰ هزار زائر در سه وعده صبحانه، ناهار و شام در میهمان سرای حضرت.

آماده‌باش ۵۷ پایگاه سلامت و ۳۸ آمبولانس در حرم

آماده باش کامل پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی حرم هر چند دعای تمام خادمان این بارگاه نورانی این است که تن و جان زائران این حریم امن و قدسی، سلامت و تندرست بماند، اما برای اطمینان خاطر از زیارتی بی دغدغه، پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی چند برابر شده و از ۱۱ به ۵۷ پایگاه افزایش یافته است. ۳۸ آمبولانس نیز در سطح صحن‌های پیرامونی و حریم حرم مطهر مستقر خواهند شد تا در مجموع ۵۸۳ نیروی فوریت‌های پزشکی آماده خدمت باشند.

فعالیت ۲۵۰۰ ویلچر و ۸۰ زائربر برقی در ایام نوروز

جابه‌جایی زائران سالمند و کم‌توان با ۲ هزار و ۵۰۰ صندلی چرخدار در مسیر تشرف به حرم، هر کس که دل عاشق داشته باشد باید زیارتی دلچسب داشته باشد و غم قدم برداشتن نداشته باشد. برای رفع این دغدغه نیز ۲ هزار و ۵۰۰ صندلی چرخدار و ۸۰ زائربر برقی آماده ارائه خدمات به زائران سالمند و کم‌توان در ایام نوروز خواهد بود.

در شب سال تحویل نیز با همراهی شهرداری و با توجه به محدودیت‌های تردد ترافیکی، ۸۰ ون برای جابه‌جایی زائران در شب تحویل سال در قبل و بعد از برگزاری مراسم تحویل سال در خیابان‌های منتهی به حرم مطهر پیش‌بینی شده است.

افزایش قفسه‌های امانات از ۱۰ هزار به ۲۲ هزار

افزایش تعداد دفاتر امانات حرم مطهر رضوی در ایام نوروز دفاتر امانات حرم مطهر رضوی نیز با افزایش تعداد دفاتر و ظرفیت قفسه‌ها و تقویت نیروها در ایام نوروز ۱۴۰۲ به صورت شبانه‌روزی آماده خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران در این حریم نورانی است. ظرفیت قفسه‌های دفاتر امانات حرم مطهر رضوی در دو بخش امانت وسایل و امانت نقدی و اشیای ارزشمند از ۱۰ هزار قفسه نگهداری به ۲۲ هزار قفسه افزایش یافت. تعداد دفاتر امانات نقدی و اشیای ارزشمند نیز با گشایش ۳ دفتر در رواق دارالحجه، باب الجواد (ع) و صحن انقلاب به ۹ دفتر افزایش یافت. ۶ دفتر دیگر نیز در ورودی‌های اصلی باب الرضا (ع)، طوسی، طبرسی و نواب و صحن‌های آزادی و جمهوری، آماده دریافت و استرداد وجوه نقد، طلاجات، مدارک و سایر اشیای ارزشمند دوستداران خاندان عصمت و طهارت (ع) از جمله گوشی تلفن همراه است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1101969